Maske Mesafe Sinema

Çocuklar, pandemi sürecinde de sinema yapmaya, kendi hikayeleriyle beraber sokağın hikayelerini de anlatmaya devam ediyorlar.

İstopMotion İstanbul Sinema Topluluğu sinema eğitmeni ve CANLAN! Çocuklarla Sinema kitabının yazarı Gürşat Özdamar, koronavirüs pandemisi yüzünden evlere kapandığımız şu günlerde çocukları unutmadı ve Atalar Yasemin Sokak’ta oturan çocuklarla sokakta ücretsiz sinema atölyesi düzenledi.

Çocuklar, pandemi sürecinde de sinema yapmaya, kendi hikayeleriyle beraber sokağın hikayelerini de anlatmaya devam ediyorlar.

İlk ikisi geçen ay yapılan atölyenin üçüncüsü geçtiğimiz günlerde yapıldı. Maske ve mesafe kurallarına uygun bir biçimde gerçekleştirilen atölyelere çocukların ilgisi büyüktü.

Herhangi bir fon ya da sponsor olmadan ücretsiz gerçekleşen atölye için evlerden sandalyeler geldi. Sokaktaki apartmanlardan birinin bahçesinde çalışmalar başladı.

Atölyenin sürdüğü 2 saat boyunca çocuklar, sinema ile ilgili temel bilgileri almanın yanı sıra oyun hamurlarından kendi oluşturdukları karakterlerle film çekim sürecini deneyimlediler ve ilk animasyon filmlerini çektiler.

Kamerayı alarak sokakla ilgili röportajlar da yapmaya başlayan çocuklar bir film setinin deneyimini sokaklarında yaşamanın mutluluğunu tattılar.

Çocuklara Gürşat Özdamar tarafından yazılan ve alanındaki ilk ve tek türkçe kitap olan CANLAN! Çocuklarla Sinema kitabı da ücretsiz olarak verildi.

Çocuklar atölyeyi çok sevdiklerini, eğlenerek sinema öğrendiklerini ifade ediyorlar ve pandemi bitse de bitmese de atölyenin sokaklarında yapılmaya devam etmesini istiyorlar.

Bu konu ile ilgili yerel Kartal gazetesinde çıkmış haber: https://kartalgazetesi.com/68301-kartalli-cocuklar…

Çalışmalardan görsellerle hazırlanmış bir video:
https://www.youtube.com/watch?v=yaTprOi653g&feature=youtu.be

istopmotion bünyesinde daha önce gerçekleştirilen atölyeler: https://istopmotion.org/gerceklestirdigimiz-atolyeler/